7bf15d9b-83cb-4501-9318-0ca33c9d2dc7

آموزشگاه موسیقی در قرچک

آموزش اصولی انواع ساز

آموزش گیتار

آموزش ویولن

آموزش پیانو

آموزش خوانندگی 

سلفژ و صداسازی

 

آموزش دف

آموزش تمبک

آموزش تار و سه تار

آموزش سنتور،

آموزش تئوری موسیقی

آموزش آهنگسازی

آموزش موسیقی کودک

آموزشگاه موسیقی جاوید در قرچک  با بهره گیری از اساتید برجسته دانشکده و کنسرواتوار موسیقی سعی در بهبود آموزش اصولی موسیقی در قرچک نموده است

 

فروش لوازم جانبی موسیقی

فروش انواع ساز

فروش لوازم جانبی موسیقی

تکنیک های آرشه کشی ویولن

admin
25 مهر 1402
زمان مطالعه را وارد کنید دقیقه زمان برای مطالعه
امتیاز بدهید

آموزشگاه موسیقی جاوید

درباره کلاسها

دوره های آموزشی

درباره ما

ارتباط با ما

 

تکنیک های آرشه کشی ویولن را در آموزشگاه موسیقی در قرچک آموزش ببینید

 

تکنیک های آرشه کشی ویولن

این مقاله در آموزشگاه موسیقی جاوید در قرچک تهیه شده است.

تکنیک های آرشه کشی ویولن مجموعه مهارت هایی هستند که به نوازندگان ویولن کمک می‌کنند تا صدای بهتری از ساز خود تولید کنند. همان طوری که یک انسان به هنگام حرف زدن حروف صامت و صدا دار را به دو گونه ی مختلف ادا می‌کند در هنگام نوازندگی ویولن هم صداها می‌توانند کشیده، کوتاه، آرام، بلند و حتی پررشی باشند. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع تکنیک های آرشه کشی ویولن آشنا کنیم و روش اجرای هر کدام را با یکدیگر یاد بگیریم. پس تا انتهای مقاله همراه ما در آموزشگاه موسیقی جاوید باشید

 

تکنیک های آرشه کشی ویولن کدام اند؟

1- لگاتو

تکنیک های آرشه کشی ویولن

یکی از پرکاربردترین تکنیک های آرشه کشی ویولن تکنیک لگاتو است. در این سبک از آرشه کشی، کشش آرشه به روی سیم ها روان و متصل است. در این حالت گروهی از نت ها با هم و با کشیدن آرشه به بالا و پایین نواخته می‌شوند.

 

علامت لگاتو در موسیقی شبیه یک منحنی است که می‌تواند بالا یا پایین نت ها قرار بگیرد. این علامت به نوازنده نشان می‌دهد که این نت ها باید با یک حرکت آرشه نواخته شوند.

 

2- دتاشه

تکنیک های آرشه کشی ویولن

در اجرای تکنیک دتاشه ، ضربه آرشه به روی سیم های ویولن بلند و منفصل است. در موسیقی نت های دتاشه مثل لگاتو با یک حرکت و با همدیگر اجرا نمی‌شوند بلکه هر ضربه آرشه مخصوص اجرای یک نت خاص خواهد بود.

 

تکنیک دتاشه صدایی متعادل میان تکنیک لگاتوی روان و تکنیک استاکاتو تولید می‌کند.

 

3- مارتله

مارتله یکی از تکنیک های آرشه کشی ویولن است که در اجرای آن نت ها با آکسان شدید و منفصل از هم اجرا می‌شوند. در این روش آرشه سریع و بلند روی سیم های ویولن کشیده می‌شود. برای نشان دادن مارتله معمولا از یک خط یا فلش کوچک استفاده می‌کنند. البته در برخی موارد لزومی به نشان دادن علامت مارتله نیست زیرا نوازندگان میتوانند با توجه به پارتیتور موسیقی این نوع ضربه را تشخیص دهند. اگه شماهم در آموزشگاه موسیقی جاوید آموزش دیده باشید میدونید که این مطالب حتما به شما در کلاس ها آموزش داده میشود .

4- استکاتو

تکنیک های آرشه کشی ویولن

در تکنیک استکاتو نت ها به طور کوتاه و همراه با آکسان اجرا می‌شوند. نت های مربوط به این تکنیک آرشه کشی یک نقطه در بالا یا پایینشان دارند. در نوع دیگری از استکاتو به استکاتوی پرشی معروف است، آرشه برای هر نت به صورت خیلی کوتاه و مقطع به سمت بالا کشیده می‌شود، طوری که آرشه از روی سیم ها برداشته نشود.

تکنیک های آرشه کشی ویولن

 

5- اسپیکاتو

تکنیک های آرشه کشی ویولن

یکی از تکنیک های آرشه کشی ویولن اسپیکاتو است. در اجرای تکنیک اسپیکاتو، نت های ویولن با پرش از روی سیم های ویولن نواخته می‌شود. معمولا آرشه در اسپیکاتو نسبت به استکاتو سریع تر کشیده می‌شود. برای اجرای این نوع ضربه، شانه های نوازنده باید رها و شل باشد و مچ دست انعطاف مناسبی برای گذاشتن نقطه میانی آرشه روی سیم ها داشته باشد.

 

اسپیکاتو پرشی مربوط به زمانی است که چند نت کوتاه همگی با یک حرکت آرشه نواخته شوند و هر کندن آرشه مختص یک نت باشد. این نت ها در موسیقی همانند استکاتو پرشی علامت گذاری می شوند (یعنی هر نت یک نقطه دارد و روی یک دسته از نت ها یک خط اتصال گذاشته می شود). البته شما می توانید آن ها را استکاتو ها تشخیص بدهید.

 

6- ساتیله

تکنیک های آرشه کشی ویولن

به ضربات سریع و مقطع که با وسط آرشه انجام می‌شود ساتیله می‌گویند. نت های مخصوص این تکنیک همانند شیوه اسپیکاتو علامت گذاری می‌شوند.

 

7- ریکوچت

تکنیک های آرشه کشی ویولن

در اجرای تکنیک ریکوچت، چندین نت در یک ردیف با یک حرکت پرشی و منقطع آرشه اجرا می‌شوند. معمولا در این تکنیک باید آرشه را روی سیم مورد نظر رها کنید و به صورت پرشی و بسیار سریع بردارید. همچنین می توانید سرعت کندن آرشه را از روی سیم و تعداد دفعات آن را با تخمین ارتفاع از سیمی که آرشه را روی آن می اندازید و مدیریت مدت زمانی که آرشه پس از کندن در هوا معلق می ماند، کنترل کنید.

 

8- ترومولو

تکنیک های آرشه کشی ویولن

تکنیک ترومولو با نوک آرشه نواخته می‌شود. نوازنده برای اجرای این تکنیک با حرکات سریع و کوتاه آرشه و چرخش مچ دست خود روی سیم ها ضربه وارد می‌کند. این تکنیک باید با حداکثر سرعت ممکن انجام شود. در موسیقی نت های مربوط به این تکنیک با یه خط مورب روی ساقه علامت گذاری می‌شوند. این تکنیک به اندازه ارزش زمانی هرنت ادامه پیدا می‌کند. یعنی آرشه کشی برای یک نت کامل به اندازه چهار ضرب طول می‌کشد.

 

9_

تکنیک های آرشه کشی ویولن

کشیدن سیم با دست راست در این تکنیک بسیار رایج است. معمولا نت های پیزیکاتو در موسیقی بیشتر با “Pizz” نشان داده می شوند که باید با دست اجرا شوند. اجرای پیزیکاتو دست چپ هم با انگشتانی که مخصوص ویولن شماره گذاری شده اند، انجام می شود و در پارتیتور یک علامت “+” روی نت مربوط به آن قرار گرفته است.

ما در مجموعه موسیقی جاوید در قرچک هستیم تا به شما در کیفیت بهتر آموزش و نحوه درست تدریس را به شما آموزش دهیم 

اگه شماهم میخوای تو کلاس های ما حضور داشته باشی فقط کافیه سری به آموزشگاه موسیقی جاوید در قرچک بزنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

پشتیبانی
ارسال به واتسآپ
02136121986
فیلدهای قابل نمایش را انتخاب کنید. بقیه فیلد ها مخفی خواهند شد
 • تصویر
 • کد محصول
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • دسترسی
 • توضیح
 • عرض
 • اندازه
 • ویژگی ها
 • فیلد دلخواه
مقایسه
preloader