7bf15d9b-83cb-4501-9318-0ca33c9d2dc7

آموزشگاه موسیقی در قرچک

آموزش اصولی انواع ساز

آموزش گیتار

آموزش ویولن

آموزش پیانو

آموزش خوانندگی 

سلفژ و صداسازی

 

آموزش دف

آموزش تمبک

آموزش تار و سه تار

آموزش سنتور،

آموزش تئوری موسیقی

آموزش آهنگسازی

آموزش موسیقی کودک

آموزشگاه موسیقی جاوید در قرچک  با بهره گیری از اساتید برجسته دانشکده و کنسرواتوار موسیقی سعی در بهبود آموزش اصولی موسیقی در قرچک نموده است

 

فروش لوازم جانبی موسیقی

فروش انواع ساز

فروش لوازم جانبی موسیقی

درباره تفاوت فیدل با ویولن چه می‌دانید؟

admin
10 مهر 1402
زمان مطالعه را وارد کنید دقیقه زمان برای مطالعه
امتیاز بدهید

آموزشگاه موسیقی جاوید

درباره کلاسها

دوره های آموزشی

درباره ما

ارتباط با ما

درباره تفاوت فیدل با ویولن چه می‌دانید؟

 

آموزش

تفاوت فیدل با ویولن را در آموزشگاه موسیقی جاوید برسی کنید

تفاوت فیدل با ویولن یکی از موضوعات مورد توجه بین هنرجویان سازهای آرشه ای است. اگر نگاهی به این دو ساز در کنار یکدیگر بیندازید، تقریبا می‌توان گفت که تشخیص تفاوت فیدل با ویولن تقریبا امری غیر ممکن است. در این مقاله قصد داریم تا این دو ساز را هم از جهت ساختمان ساز و هم از جهت سبک اجرایی مقایسه کنیم، پس اگر شما هم در مورد تفاوت فیدل با ویولن کنجکاو هستید با ما در آموزشگاه موسیقی در قرچک همراه باشید:

 

تفاوت فیدل با ویولن از نظر کارشناسان موسیقی قرچک در چیست ؟

مقایسه بدنه و ظاهر

تقریبا می‌توان گفت که تمام اجزای ساختاری در ساز فیدل و ویولن یکسان هستند و فقط ممکن است در برخی موارد تفاوت های بسیار جزئی در ساختار آن ها وجود داشته باشد. مثلا یکی از موارد مربوط به تفاوت فیدل با ویولن تنظیمات آن هاست. ساز فیدل و ویولن معمولا در جنس سیم ها، شکل پل و روش کوک کردن با یکدیگر متفاوت اند.

 

 

درباره تفاوت فیدل با ویولن چه می‌دانید؟

 

 

سیم ها

در ویولن و فیدل معمولا سه نوع سیم مورد استفاده قرا می‌گیرد، سیم هایی از جنس روده گوسفند، سیم با هسته مصنوعی و روکش فلزی، سیم های فلزی و روکش سیم پیچ های فلزی. معمولا ویولنیست ها سیم هایی با جنس طبیعی مثل روده گوسفند را برای ساز خود ترجیح می‌دهند و این در حالیست که جنس سیم های فیدل غالبا فلزی است.

 

پل ساز

نوازندگان فیدل در آموزشگاه موسیقی جاوید اکثر موارد از یک پل اصلاح شده برای ساز خود استفاده می‌کنند، منظور از پل اصلاح شده این است که بخشی از منحنی پل ساز صاف تر شود تا نواختن همزمان چندین سیم با یکدیگر راحت تر باشد. نواختن دو یا چند نت به طور همزمان روی سیم های مجاور دابل یا تریپل نامیده می‌شود که انجام این کار به خاطر شکل خاص پل ساز در فیدل راحت تر از ویولن است.

 

برسی تفاوت فیدل با ویولن در آموزشگاه موسیقی قرچک

نحوه کوک

در اینجا منظور از کوک ساز، امکاناتی است که هر ساز برای کوک کردن در اختیار نوازنده قرار می‌دهد، تفاوت فیدل با ویولن در نحوه کوک کردن به تعداد فاین تیونرها (پیچ تنظیم کننده پایین ساز) بر می‌گردد، تقریبا تمام فیدل ها 4 پیچ تنظیم کوک دارند اما در ویولن این تعداد ممکن است در مدل های مختلف متفاوت باشد، مثلا اکثر ویولن های حرفه ای فقط یک عدد پیچ تنظیم کوک و آن هم برای سیم «می» دارند.

 

 

درباره تفاوت فیدل با ویولن چه می‌دانید؟

تفاوت فیدل با ویولن در آموزشگاه موسیقی جاوید

اصلی ترین تفاوت فیدل با ویولن در سبک نوازندگی این دو ساز است، فیدل معمولا در موسیقی های فولکور مثل ترانه های محلی و موسیقی کانتری به کار برده می‌شود اما ویولن همانطور که احتمالا می‌دانید یکی از سازهای اصلی موسیقی کلاسیک است.

 

سبک نوازندگی این دو ساز هم باهم متفاوت اند، ویولنیست های کلاسیک دقیقا همان طور که از سبک موسیقی کلاسیک انتظار می‌رود، کاملا مقید به اجرای دقیق از روی نت های موسیقی هستند، در حالیکه نوازندگان محلی فیدل تمایل دارند که کل موسیقی یا حداقل بخشی از آن را در لحظه و به صورت بداهه اجرا کنند.

 

تفاوت فیدل با ویولن

در مورد آرشه کشی و انگشت گذاری هم ممکن است تفاوت های جزئی در فیدل و ویولن وجود داشته باشد، مثلا یکی از این تفاوت ها این است که فیدل نوازان با وجود اینکه با تمپوی بسیار بالا اجرا می‌کنند اما هیچ گاه از پوزیتسیون اول خارج نمی‌شوند اما در مقابل ویولنیست ها ترجیح می‌دهند از تمام امکانات صوتی ساز خود برای نواختن استفاده کنند.

اگر شماهم به دنبال آموزش بهتر میگردی کافیه به آموزشگاه موسیقی جاوید در قرچک سربزنید و از مشاوره های رایگان کارشناسان قبل از ثبت نام بهرمند شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

پشتیبانی
ارسال به واتسآپ
02136121986
فیلدهای قابل نمایش را انتخاب کنید. بقیه فیلد ها مخفی خواهند شد
 • تصویر
 • کد محصول
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • دسترسی
 • توضیح
 • عرض
 • اندازه
 • ویژگی ها
 • فیلد دلخواه
مقایسه
preloader