7bf15d9b-83cb-4501-9318-0ca33c9d2dc7

آموزشگاه موسیقی در قرچک

آموزش اصولی انواع ساز

آموزش گیتار

آموزش ویولن

آموزش پیانو

آموزش خوانندگی 

سلفژ و صداسازی

 

آموزش دف

آموزش تمبک

آموزش تار و سه تار

آموزش سنتور،

آموزش تئوری موسیقی

آموزش آهنگسازی

آموزش موسیقی کودک

آموزشگاه موسیقی جاوید در قرچک  با بهره گیری از اساتید برجسته دانشکده و کنسرواتوار موسیقی سعی در بهبود آموزش اصولی موسیقی در قرچک نموده است

 

فروش لوازم جانبی موسیقی

فروش انواع ساز

فروش لوازم جانبی موسیقی

لرزش آرشه ویولن در هنگام نوازندگی چه علتی دارد؟

admin
10 مهر 1402
زمان مطالعه را وارد کنید دقیقه زمان برای مطالعه
امتیاز بدهید

آموزشگاه موسیقی جاوید

درباره کلاسها

دوره های آموزشی

درباره ما

ارتباط با ما

داستانهای هنرجویی

لرزش آرشه ویولن در هنگام نوازندگی چه علتی دارد؟

 

آموزش

 

لرزش آرشه ویولن یکی از مشکلات رایج در نوازندگی این ساز است. اگر شما هم یکی احساس می‌کنید که موقع نوازندگی کنترل درستی روی ساز ندارید و آرشه روی سیم های ویولن می‌لرزد با ما در آموزشگاه موسیقی جاوید در قرچک همراه باشید تا علل این پدیده را با یکدیگر بررسی کنیم و برای رفع آن راه حل مناسبی ارائه دهیم.

 

لرزش آرشه ویولن در هنگام نوازندگی چه علتی دارد؟

 

علت لرزش آرشه ویولن چیست؟

در قدم اول بیایید ببینیم که اصلا این مسئله چیست. اولین و مهم ترین دلیلی که می‌تواند کنترل شما را در حین آرشه کشی روی سازتان کاهش دهد و باعث لرزش شود ، تنش است. منظور از تنش این است که موقع آرشه کشی فشاری بیش از میزان مورد نیاز به آرشه وارد کنید. فشار بیش از اندازه می‌تواند موجب لرزش آرشه ویولن و کاهش شفافیت و کیفیت صدای تولید شده از ساز باشد. اما چگونه می‌توانیم این مشکل را بهبود ببخشیم و تنش را به حداقل برسانیم؟ با کارشناسان ما در مجموعه موسیقی جاوید همراه باش تا رفع لرزش در آرشه رو باهم برسی کنیم

 

لرزش آرشه ویولن

رفع مشکل لرزش آرشه ویولن

تنها با یک اقدام ساده می‌توانید لرزش آرشه را برطرف کنید. برای رفع تنش و بهبود عملکرد، آرشه را با آرامش و در حالت ریلکس با دست راستتان نگه دارید و تلاش کنید تا جایی که ممکن است فشاری به آرشه وارد نکنید. در واقع شما باید آرشه را به نحوی در دست گرفته باشید که عضلاتتان منقبض نشده باشد.

 

برای اینکه بتوانید به این حالت عادت کنید باید درتمام طول تمرین با هشیاری حواستان به نحوه گرفتن آرشه باشد. هر زمان که حس کردید عضلاتتان منقبض شده و آرشه به لرزش در آمده تمرینتان را متوقف کنید و بعد از چند ثانیه استراحت مجددا آرشه را با آرامش در دست بگیرید و تمرین خود را ادامه دهید.

 

بعد از چند هفته به طور کامل به این مسئله عادت می‌کنید و مشکل لرزش آرشه ویولن برای همیشه رفع خواهد شد.

 

 از نظر کارشناسان موسیقی در قرچک لرزش آرشه ویولن چیست ؟

سایر دلایل لرزش آرشه

همان طور که گفتیم مهم ترین و اصلی ترین دلیل لرزش آرشه ویولن وجود تنش و فشار بیش از حد در دست نوازنده است. اما اگر شما فکر می‌کنید که موقع نواختن ساز تنشی روی دست خود حس نمی‌کنید باید دلایل دیگری که موجب ایجاد این مشکل می‌شوند را بررسی کنید. در ادامه به برخی از این دلایل اشاره می‌کنیم:

 

آرشه از کیفیت بسیار پایینی برخوردار است

کیفیت آرشه در نوازندگی ساز ویولن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، آرشه هایی که روی سازهای آموزشی وجود دارند معمولا از کیفیت پایینی برخورداراند و صدای گوش خراشی تولید می‌کنند. به همین دلیل اگر شما هم فکر می‌کنید که علت لرزش آرشه ویولن به خاطر بی کیفیت بودن آرشه است، بهتر است هرچه سریع تر اقدام به تهیه یک آرشه خوب و استاندارد نمایید. فقط کافیه وارد سایت http://www.javidnoei.ir بشید و آرشه استاندارد خود را انتخاب کنید و دیگه در تمرینات مشکل نداشته باشی

 

 

لرزش آرشه ویولن

آرشه تنظیم نیست

شاید شما از آن دسته افرادی باشید که آرشه و ساز بسیار با کیفیتی دارند ولی باز هم نمی‌توانند صدای مورد نظر را از سازشان دریافت کنند. در چنین موقعیتی بهتر است تنظیمات آرشه خود را بررسی کنید، مثلا اگر موهای آرشه شل است آن را با پیچ تنظیم کننده سفت کنید یا اگر نیاز دارد روی آن کلیفون بکشید.

 

لرزش آرشه ویولن

عدم تسلط در آرشه کشی از نظر مدرسان موسیقی در قرچک

همه‌ی دلایلی که پیش از این ذکر کردیم، مخصوص هنرحویانی است که تمرینات ابتدایی آرشه کشی را پشت سر گذاشته اند و به دنبال روشی برای بهبود کیفیت و رفع مشکل لرزش آرشه ویولن می‌گردند. اما اگر شما هنوز در تمرینات ابتدایی آرشه کشی به تسلط قابل قبولی نرسیده باشید لرزش آرشه امری بدیهی و کاملا طبیعی است. زیرا در ابتدای کار و در طی تمرین تکنیک های آرشه کشی هنوز تعادل مورد نیاز بین انگشتان دست و آرشه به وجود نیامده است. معمولا یادگیری این تکنیک به چیزی حدود دو الی سه ماه زمان احتیاج دارد.

اگر شماهم ساکن در قرچک هستید فقط کافیه جهت ثبت نام در کلاس های ویولن به آموزشگاه موسیقی جاوید سر بزنید و از مشاوره های کارشناسان قبل از کلاس بهرمند شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

پشتیبانی
ارسال به واتسآپ
02136121986
فیلدهای قابل نمایش را انتخاب کنید. بقیه فیلد ها مخفی خواهند شد
 • تصویر
 • کد محصول
 • نمره
 • قیمت
 • موجود
 • دسترسی
 • توضیح
 • عرض
 • اندازه
 • ویژگی ها
 • فیلد دلخواه
مقایسه
preloader